Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Flowmetri- og resturinbestemmelse,barn
En flowmetri-do er et apparat formet som et toalett eller en stol. Undersøkelsen etterligner en vanlig toalettsituasjon der barnet sitter på dostolen og tisser ned i en trakt med et beger under som samler urinen. Flowmetri-doen er tilkoblet en datamaskin som registrerer målingene.
Hvorfor gjennomføres undersøkelsen?
Flowmetri brukes som ledd i utredning dersom barnet har problemer med vannlating i form av urinlekkasjer, hyppig/sjelden vannlating, nattvæting eller annet. Undersøkelsen er egnet for barn som kan kontrollere vannlatingen, vanligvis fra ca. 3 års alder og oppover.
Undersøkelsen gir god informasjon om blære‐ og urinrørsfunksjonen, altså hvordan du tisser. I tillegg måles rest-urin for å se om barnet klarer å tisse blæren helt tom. Rest-urinbestemmelsen gjør vi ved hjelp av ultralyd/blærescanner.
Henvisning og vurdering
Du må ha henvisning fra fastlege eller barnelege for å få behandling i spesialistehelsetjenesten.
Sjekklisten nedenfor er en generell huskeliste ved utfylling av henvisninger til sykehuset:
Pasientens navn, fødselsnummer, korrekt adresse og telefonnummer, evt navn på foresatte.
Legens navn, adresse og telefonnummer.
Anamnese og kliniske funn. Klar bestilling: hva ønskes utredet/behandlet og hvorfor.
Svar på relevante supplerende og tidligere undersøkelser: blodprøver, radiologiske og histologiske undersøkelser, operasjonsbeskrivelse, epikriser mv.
Trenger pasienten tolk? Presiser hvilket språk.
Har pasienten vært i utlandet og hatt kontakt med sykehus/lege? MRSA prøve må tas før pasienten kommer til oss.
Pass på at oversikt over legemidler i bruk er oppdatert. Den kommer automatisk med ved bruk av henvisningsmalen i EPJ.
Pasienten skal ha med seg siste oppdaterte liste over legemidler i bruk ved frammøte på sykehuset.
Bruk adresser som er oppgitt i sentralt adresseregister. Ikke send henvisninger direkte til navngitte leger.
Ved henvisning til undersøkelser som man antar vil kreve narkose (eks.: MR barn, gastro- og koloskopier osv), er det særdeles viktig å gi fullstendige kliniske opplysninger, oppdatert medikamentliste, informasjon om allergier/CAVE og pasientens aktuelle høyde, vekt, blodtrykk og hjertefrekvens.
Snakk med barnet om hva som skal skje. Barnet skal drikke mer enn normalt i forkant av undersøkelsen, cirka 3-5 dl i løpet av siste timen før undersøkelsen. Barnet møter med så full blære som mulig. Unngå å tisse de siste 2 - 3 timene før undersøkelsen.
Hvis det blir ventetid før barnet kommer inn til undersøkelsen, og barnet opplever sterk vannlatingstrang, si i fra i ekspedisjonen. Ellers gjøres undersøkelsen når barnet selv sier i fra at det må tisse. Rest-urinen måles etter at barnet har tisset.
Som regel ønskes ferdig utfylt vannlatingsskjema / bleieveietest i forkant av undersøkelsen. Informasjon om dette vil følge innkallelsen.
Under
Flowmetriundersøkelsen foregår inne på behandlingsrommet. Barnet må klare å tisse på et litt uvant toalett. Foresatte kan være tilstede dersom barnet ønsker dette. Etterpå skal barnet ligge på en behandlingsbenk for måling av rest-urin. Vi tar litt ultralydgele på magen når rest-urinen skal måles og bruker en avrundet sonde som trykkes lett mot magen. Det vil være uro-terapeut tilstede og noen ganger også lege.
Gjør det vondt?
Vannlatingen skjer på den måten barnet er vant med. Geleen som benyttes for rest-urinbestemmelsen kan virke litt kald. For øvrig er det bare et lett trykk mot magen. Noen opplever at det kan kile litt.
Hvor lenge varer undersøkelsen?
Det er satt av cirka 1 - 1,5 time for samtale, undersøkelse og oppsummering. Det kan noen ganger være vanskelig å beregne akkurat når barnet må tisse. Selve rest-urinbestemmelsen tar cirka 5 minutter.
Etter
Barnet kan reise hjem med en gang etter samtalen og undersøkelsen er ferdig. Det er ingen bivirkninger eller forholdsregler som må tas etter undersøkelsen.
Når får jeg resultatet?
Resultatet får dere muntlig med en gang. I tillegg sender vi svar til lege/barneavdeling som har henvist til undersøkelsen samt til fastlege og til hjemmet.
Sist faglig oppdatert 04.02.2025
Kontakt
Bygg 56 i Skien, hovedinngangBarne- og ungdomspoliklinikken Skien
Reiser du til og fra offentlig godkjent behandling, kan du ha rett til å få dekket reiseutgifter.
Se informasjon på www.helsenorge.no/pasientreiser om rettigheter og hvordan søke om dekning av reiseutgifter, eventuelt få rekvirert transport dersom du har krav på dette.
Helseekspressen er Pasientreisers transporttilbud på strekningen fra Telemark gjennom Vestfold til Oslo, for de pasientene som har helsemessig behov for tilrettelagt transport, og som har rekvisisjon for reisen.
Kartutsnittet er hentet fra google maps og påført byggnummer. Se også kart på google maps.
Sykehuset Telemark oppfordrer alle besøkende om å lese skiltingen ved parkeringen nøye.
Det er Aimo Park som driver parkeringsordningen i Skien, i Porsgrunn er det Park nordic.
Priser i Skien og Porsgrunn
kr 9 per påbegynt halvtime.
kr 85 per døgn.
Ved behov for lengre opphold kan du kjøpe parkering for inntil 14 dager. Dette koster 340 kroner.Se mer informasjon 14 dagers parkering lenger ned på siden.
Du må betale parkeringsavgift på hverdager, mandag til fredag, hele døgnet. Det er gratis parkering i helgene, fra fredag kl. 24.00 til søndag kl. 24.00. Det er også gratis parkering på helligdager og offentlige høytidsdager.
Betalingsordning i Skien
Kjøretøyets registreringsnummer blir registrert av et kamera ved all inn- og utkjøring til sykehusområdet i Skien. Det innebærer at du ikke trenger å registrere kjøretøyets registreringsnummer når du parkerer.
Det er gebyr for alle kjøretøy med registreringsskilt. Det betyr at det også er gebyr for parkering av motorsykler og mopeder.
Inntil 14-dagers parkering
I Skien kan du enten henvende deg i hovedresepsjonen og betale der. Eller du kan benytte EasyPark-appen. Etter å ha startet en parkering i appen kan du velge takstprodukt 486810 i appen.
Foto: Aimo park
Betal til betalingsautomat ved avreise
Ved bruk av parkeringsautomaten må du registrere kjøretøyets registreringsnummer når du skal dra fra sykehuset.
Hvis du ikke betaler til automat eller på nett innen 48 timer, vil du få faktura i posten for den tiden du har parkert, samt et fakturagebyr på 49 kroner.
Ved denne løsningen vil ingen få parkeringsbøter på grunn av manglende betaling.
Betalingsordning i Porsgrunn
Du må registrere bilens registreringsnummer i betalingsautomaten når du parkerer.
Ved bruk av kort betaler du kun for tiden du har stått parkert, dersom kortet settes inn i automaten igjen før du drar fra parkeringen.
Når du blir bedt om det må du registrere bilens registreringsnummer i betalingsautomaten.
Det er også mulig å benytte en parkeringsapp på mobil.
El-bil
Det er ladeplasser for el-bil på parkeringsplassen ved Tannklinikken i Skien. Ladestasjonene er eid og drevet av det eksterne firmaet Fortum.
MC og moped
MC og moped må benytte samme parkeringstilbud som for bil.
Blodgivere
Det er gratis parkering for blodgivere på reserverte plasser. Du må registrere bilnummeret når du kommer til blodbanken for å få gratis parkering.
Forflytningshemmede
Forflytningshemmede parkerer gratis, med parkeringskort fra kommunen.
Det er kameraregistrering av bilens registreringsnummer i Skien. Eventuelle parkeringstillatelser for forflytningshemmede (HC-bevis) blir ikke registrert av kamera. Pasienter og besøkende må derfor vise fram HC-kort i hovedekspedisjonen, eller ved annet oppmøtested, for å få fritak for avgift.
Andre unntak fra avgift i Skien
Drosjer
Drosjene skal ikke betale avgift dersom levering og henting av passasjerer skjer i løpet av tjue minutter. Drosjene må betale avgift hvis de er innenfor kamerasonen i mer enn tjue minutter (karenstid).
Vareleveranse til hovedlager
Dette skjer utenfor kamerasonen, og de slipper derfor avgift.
Avfallshenting og gassleveranse
Disse slipper avgift hvis de kjører inn og ut av kamerasonen i løpet av tjue minutter.
På sykehusområdet i Skien er det flere parkeringsområder.
Egenandeler kan betales i hovedekspedisjonen, eller du kan få med deg en giro.
På sykehuset, hos lege og i forbindelse med radiologisk undersøkelse, må du som pasient betale egenandel, opp til frikortgrensen. Med frikort slipper du å betale egenandel ved behandling i inneværende kalenderår.
Merk: Dersom du blir innlagt samme døgn som konsultasjonen og den radiologiske undersøkelsen, betaler du ikke egenandel(er). Noen pasientgrupper er fritatt for å betale egenandel. Det gjelder blant annet ved:
undersøkelse og behandling i forbindelse med graviditet og fødsel
Undersøkelse og behandling av barn under 16 år
psykiatrisk behandling av barn og ungdom under 18 år
yrkesskade
allmennfarlige smittsomme sykdommer
Dersom du blir syk og ikke kan møte til time bes du om å ta kontakt senest dagen før avtalen. Hvis du ikke gjør dette blir du belastet med gebyr for denne timen, også dersom du er fritatt for egenandel.
En del pasienter reagerer allergisk på blomster og parfyme. Vi ber om at du tar hensyn til dette.
Du får dekket deler av dine utgifter ved behandling hos lege, på poliklinikken eller andre behandlingsinstitusjoner, men du må betale en egenandel. Det er ulike egenandeler avhengig av type helsetjeneste.
Frikort for helsetjenester får du når du har betalt over et visst beløp i egenandeler.
Ved manglende oppmøte hvor du ikke har gitt beskjed i god tid i forveien blir du fakturert for et gebyr.
, fyll ut skjemaet "Forespørsel - kopi av egen journal".
Dersom du ønsker å registrere/endre nærmeste pårørende, fyll ut skjemaet "Registrering/endring av pårørende i egen journal".
Du finner lenke til nedlasting av skjemaene på: www.sthf.no/rettigheter under overskriften innsyn i din pasientjournal
Ved besøk på Sykehuset Telemark kan du få utlevert skjemaene i hovedekspedisjonen.
Skjemaet fylles ut, underskrives og sendes til:
Sykehuset Telemark Pasientdokumentasjon og arkiv Postboks 2900 Kjørbekk 3710 Skien
Sykehuset Telemark er et røykfritt sykehus
Uteområdene har egne røykeplasser som er merket. Det er ikke tillatt å røyke ved hovedinngangene.
Det er ikke røykerom for pasienter i den somatiske delen av sykehuset. Ved enkelte sengeposter ved Klinikk for psykisk helsevern og rusbehandling er det egne røykerom for pasienter.
Smittesituasjonen i samfunnet påvirker sykehusets drift og råd og retningslinjer til befolkningen.
Retningslinjer og tiltak kan endres raskt i tråd med smittesituasjonen.
Vi har derfor samlet de til enhver tid gjeldende råd, retningslinjer og tiltak på en egen side.
På dette sykehuset kan du treffe en Sykehusklovn!
Verdens beste reseptfrie medisin er et besøk av en sykehusklovn
Sykehusklovnene er en gruppe profesjonelle scenekunstnere som har spesialisert seg i arbeid med barn på sykehus. Gjennom improvisasjon, lydhørhet og sin helt spesielle klovnekommunikasjon besøker de pasienter, pårørende og helsepersonell. Sammen skaper klovn og barn unike øyeblikk hvor sykehusets rutiner må vike plass for noe annet.
Sykehusklovnene kan tenne livsgnist, øke selvtillit og hente frem barnets friske krefter. Effekten av latter, lek og undring kan mobilisere uante krefter i små og store kropper. Og et klovnemøte kan være en etterlengtet pustepause til foresatte når de ser sine barn og unge fryde seg.
Sykehusklovnene kan ikke forandre situasjonen, men de kan gjøre noe med opplevelsen. Og slik kan et sykehusopphold også bli preget av latter, smil og positive minner. Sykehusklovner kan brukes som magisk medisin og kanskje kan det vonde trylles bort for en liten stund.
Dersom du skal legges inn på sykehus og du i løpet av siste 12 måneder har vært innlagt sykehus eller helseinstitusjon utenfor Norge, må det gjennomføres endel tester for å unngå smitte på sykehus.